Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… wygranym w sprawie młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, jest wówczas „etap mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najistotniejszym wpływie – szokujące dla świata – to też trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem istotnym będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący podobno istnieć jak wielkie wahadło, wydobywające się w kierunku przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki fizycznej i finansowej, a i – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do czynienia polityki potrafiło więc oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wagę w obrębie wydatków połączonych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w sprawie młodej i czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w kontakcie z brakiem zwrotu z lokacie w współczesnym sektorze, skorzystają z przyczynie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się wtedy w klimacie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wówczas zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich funkcji i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to popularnym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale też dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt wielkiego szumu medialnego i małych zwrotów z lokacie. Zawsze w moc kolejnych zaangażowań w obrębie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najszybszy na świecie dostawca podawanego w pojazdach palladu, i w 2019 r. odnotowującego drinki z najciekawszych wyników na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w sum rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w produktu zwiększonego popytu i piękniejszych opłat i także kiedy w wypadku Rosnieftu ceny jego działalności wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) wysoko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie tylko w Okresach Zjednoczonych, a i na pełnym świecie zawarto na targ biliony USD w struktur kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz popularniejszych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z pomocy na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Okresach Połączonych są silne i nadal rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w droga przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektyw na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i ceny zaczną gwałtownie żyć w moc, jak bodźce będą brnąć do gospodarki, kiedy na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z ogromnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup natomiast na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wypowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia zaangażowań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do kraju roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od ostatniego sezonu na rynek ten wpływały negatywnie dwie duże role. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i duże postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w charakterze produkcji ropy z łupków, w efektu której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był będący kapitał polityczny i powszechny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na siłę odnawialną. W skutku niższych opłat i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – dodatkowo będzie wówczas razem sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską wiadomością była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod cel ostatniego roku, że w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw ruchu w wszelkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym sezonie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że istnieć obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w bycie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też i wyjątkowe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane z lat. RPA zmierza w kierunku bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszelkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do zrozumienia w istocie co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a jednocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Okresach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „prawego i bzu handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na targu amerykańskim generowane z produkcji zagranicznej. Spowoduje to znakomite protesty ze części partnerów handlowych, ponieważ będą więc w naturze stare taryfy w kolejnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Stanów Zjednoczonych w planie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana zachowania w moc oddziaływań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do zastosowania istotnego czynnika fiskalnego i zdecydowanego umocnienia SEK. Jak powszechnie miało wtedy pole w wypadku szwedzkiej polityki, również kiedy na wstępu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za dobrze w progresywnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji doszła do tematu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje zdrową i nadal rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym tymże wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak zaś ich myśli były atrakcyjne: otwartość i równość dla ludziach i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, oraz każde modele muszą być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, aby mogły znacznie być. Inne kraje nordyckie będą traktować o „warunkach istniejących w Szwecji” jak o zagrożeniu, i nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze względu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie wyjątkowo wrażliwa na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest długotrwały i biały, czyli przylega do grupy demograficznej, która przechodzi w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a role w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi sprowadzają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z bogatszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jakiegoś okresu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo przygotowuje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, powołując się na podawane przez Węgry – i w istocie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin wpływających na sytuacja praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do życia status quo, a obie części będą uznawały trudności z trafieniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w porządku UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma ważną zmianę retoryki, która zbiega się w klimacie z transferami z UE, ale zaniknie w czasu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze planować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cenie dolara o 30 proc. w sądzie do dobra. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i chęciom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze części Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiece nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co wykona z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w współczesnym sektorze jedynie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na rosnące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W czasu tylko paru miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments