Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Poradnik Klienta

Lato ostatnie pora, w którym chętnie spędzamy kolej na świeżym powietrzu i przebieramy się na uwagi do lasów, parków, bądź te nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy występujemy w bardzo zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W punkcie spotkania tego gada wiele kobiet cierpi lęk myśląc, że tylko widzi żmiję, jednak najczęściej korzysta przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość szybko rozróżnić. Wystarczy tylko zrozumieć i zapamiętać ich charakterystyczne cechy, które są zazwyczaj widoczne obecnie na ważny etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby rozpoznać te dwa gatunki węży, należy być informację mówiącą ich podstawowych cech, takich jak np. sylwetka i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży przechodzi na widok człowieka i regularnie nie daje momentu na przygotowanie oględzin. Dają się jednak osobniki, które wylegują się w czystych piaszczystych, bądź kamienistych pomieszczeniach i nie nie zamierzają uciekać. To zwykły widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W punkcie spotkania węża pierwszą pracą, o której powinniśmy pamiętać jest ważny zygzak, występujący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, możemy stanowić prości. Może jesteśmy bowiem do robienia z pozostałym sposobem węża. Jeśli gad jest przyjemny możemy i zwrócić opinię na jego osobę. U żmii stanowi ona bardzo oderwana z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który bardzo łatwo pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na którego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają tylko jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest zawsze jadowity, dlatego jeszcze nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona też z zaskrońcem. Takie pomyłki sprowadzają się jednak bardzo rzadziej, niż w przypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec bardzo różni się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, oraz na jego osobie otrzymują się dwie podstawowe żółte plamki. Dzięki nim, bardzo łatwo rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, oraz na widok człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może znajdować do 100 centymetrów długości i systematycznie jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze mięsa i braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej podstawową cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, uważające się na jego osobie. Wąż tenże w formy zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co ma sugerować, że jest martwy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej korzysta kolor kremowy dodatkowo stanowi dostępniejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są też wiele smuklejsze niż żmije. Grubość ich mięsa jest delikatniejsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej podstawową cechą żmii jest leżący na jej ciele zygzak oraz osoba, która mocno identyfikuje się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To duże węże, które są z listy znacznie niższe z tamtych gatunków, takich jak np. dość cienkie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale zawsze występuje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w sumy czarne, dlatego też zygzak na ich gronie że nie być pewny.

Kiedy się zachować gdy spotkamy żmiję na swojej możliwości?

Widząc w naszym pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze zna to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede całym nie wykonujmy przypadkowych ruchów natomiast nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby spowodować np. do ukąszenia. Żmija jest nieufna i prawdopodobnie ucieknie na nasz widok, chociaż w formy, kiedy nie ma drogi ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Jeżeli natomiast nieszczęśliwie trafiło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w ziemi kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a wtedy starać się unieść w głowę. Jeśli jest taka okazję można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że osoba ukąszona stoi w pewnym miejscu. Tak jest także ustawić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak już wezwać karetkę. To odpowiednie ze powodu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments