OC I AC TO NIE JEDYNE MOŻLIWOŚCI UBEZPIECZENIA SAMOCHODU

OC I AC TO NIE JEDYNE MOŻLIWOŚCI UBEZPIECZENIA SAMOCHODU

Poradnik Klienta

Po naszych drogach z roku na rok porusza się coraz większa liczba aut. Wraz ze wzrostem liczny kierowców, przybywa także odsetek stłuczek i wypadków komunikacyjnych. Niestety zwiększa się także odsetek kierowców, którym odbierane jest prawo jazdy, co wskazuje na coraz większe ryzyko związane z codziennym użytkowaniem samochodu. Nie możemy być pewni swojego bezpieczeństwa w ruchu publicznym, dlatego coraz większą wagę powinniśmy przykładać do tego, jakie jest i co nam gwarantuje nasze ubezpieczenie komunikacyjne.

OC I AC TO NIE JEDYNE MOŻLIWOŚCI UBEZPIECZENIA SAMOCHODU

Przede wszystkim warto zauważyć, że większość z nas korzysta jedynie z obowiązkowego ubezpieczenia jakim jest OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej), które musisz wykupić, w każdym przypadku jeśli posiadasz samochód (i nie jest ważne, czy on jeździ czy nie). Za jego brak zapłacisz karę w przypadku kontroli drogowej. Oprócz obowiązkowego OC na rynku istnieje kilka ubezpieczeń komunikacyjnych, których wykupienie jest dobrowolne. Są to AC (autocasco), ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), Assistance, jak i również szereg drobnych ubezpieczeń mi.in. ubezpieczenia szyb, opon, itp.

Zakres wszystkich dobrowolnych ubezpieczeń jest różny i uzależniony od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Istnieje jednak duża elastyczność i możesz dobrowolnie rozporządzać swoim udziałem w tych ubezpieczeniach.

OC to jedyne ubezpieczenie, które wymagane jest dla każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce. I nie jest w nim ważne, czy samochód ten będzie służył Ci do codziennego użytku, czy też będzie jedynie biernym elementem parkingu pod Twoim blokiem. Tak czy siak zwyczajnie musi być ubezpieczony. Na szczęście powszechność i dostępność tej formy ubezpieczenia to znaczne ułatwienie i sprawia, że jego zakupu dokonasz przez internet, dzwoniąc do agenta lub wysyłając sms. Ubezpieczenie OC to umowa na mocy, której zakład ubezpieczeń, w którym postanowiłeś ubezpieczyć swoje auto, przejmuje na siebie ekonomiczne skutki wyrządzonych przez ciebie – osobom trzecim – szkód. Najważniejszym aspektem, jaki musisz wziąć pod uwagę przeglądając oferty firm ubezpieczeniowych to cena, warunki OC bowiem są dla wszystkich ubezpieczalni oraz kierowców identyczne. Pamiętaj również, że OC automatycznie odnawia się na kolejny rok. Dzieję się tak w trosce o kierowcę, który wcześniej często zapominał o przedłużeniu umowy, co w konsekwencji skutkowało karą, a nawet czasowym odebraniem dowodu rejestracyjnego.

AC jest jednym z dobrowolnych ubezpieczeń samochodu. Zabezpiecza Cię ono w przypadku kradzieży Twojego samochodu lub wypadku. Szczególnie ważne, aby wybierając to ubezpieczenie zwrócić uwagę na warunki, a w szczególności na sposób likwidacji szkody (w tym miejsce, z którego pochodzić będą części zamienne). Sprawdź też czy odszkodowanie w przypadku kradzieży dostaniesz od ręki oraz czy Twój samochód w razie konieczności zostanie przewieziony do serwisu bez konieczności zapłaty za taką usługę przez Ciebie. W przypadku tego ubezpieczenia szczególnie ważne jest, abyś uważał na formę reklamy tej usługi. Hasła mówiące „U NAS NAJTANIEJ” z pewnością przyciągają mniej zorientowanych Klientów, natomiast w praktyce oznaczają mniej korzystne warunki umowy w tym, np. korzystanie z mniej znanych,a co za tym idzie mniej sprawdzonych zakładów mechanicznych w trakcie naprawy Twojego samochodu.

NNW to ubezpieczenie, które możesz dobrowolnie wykupić dla siebie, ale również swoich pasażerów. Ubezpieczenie od nieszczęśliwych następstw wypadków obejmuje życie oraz zdrowie Twoje – jako kierowcy oraz osób, które w momencie wypadku były Twoimi pasażerami. Korzyści, jakie uzyskasz w przypadku wykupienia tego ubezpieczenia zależeć będą od tego, jaką wykupisz sumę ubezpieczenia. Może to być 10 000, 40 000, a nawet 300 000 złotych. Od tej sumy wypłacany Ci będzie określany procent za obrażenia, których doznałeś lub doznali Twoi pasażerowie w trakcie wypadku. Jak łatwo wyliczyć, im większa kwota ubezpieczenia, tym wyższe ewentualne odszkodowania, które przeznaczone są zwykle na rehabilitację oraz sprzęt potrzebny do odzyskania zdrowia.

Assistance to z kolei ubezpieczenie, którego pomoc opiera się na ułatwieniu Ci wyjścia z sytuacji, w których niezbędna jest pomoc osób trzecich takich jak : odholowanie samochodu czy wymiana koła. Wykupując to ubezpieczenie, w przypadku niespodziewanej awarii Twojego samochodu w szczerym polu, wystarczy jeden telefon, aby problem został rozwiązany – tak szybko jak tylko się da firma ubezpieczeniowa wyśle do Ciebie lawetę wraz z samochodem zastępczym i odwiezie Twój samochód do mechanika, a Ty będziesz mógł kontynuować swoją podróż.

Ubezpieczenia dobrowolne są łatwo dostępne, a firmy oferują dzisiaj naprawdę korzystne warunki. Warto zastanowić się czy, któreś z ubezpieczeń nie jest potrzebne nam. Nie należy natomiast zaprzątać sobie głowy ubezpieczeniem Assistance, jeśli nie wyjeżdżamy nigdzie daleko, a nasz mechanik mieszka na sąsiedniej ulicy. Są to ubezpieczenia dla poszczególnych kategorii kierowców, dlatego zapewne nie są obowiązkowe. Warto więc zapoznać się szczegółowo z każdą ofertą ubezpieczenia, zwrócić uwagę na specyfikację i wybrać tylko to, które będzie dla nas optymalne. Nie warto bowiem przepłacać i wybierać ubezpieczenia, które zwyczajnie nie jest nam potrzebne.

 

zobacz również ubezpieczenie Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments