W dzisiejszych czasach firmy muszą się stale rozwijać. Na rynku nie ma miejsca dla tych, którzy stoją w miejscu i czekają na bardziej sprzyjające wiatry. Szczególnie w momencie, kiedy konkurencja nie śpi i każdego dnia polepsza swoją ofertę. Każdy przedsiębiorca musi inwestować, aby pomnażać swoje dochody. Co w przypadku, kiedy jednak stanie się coś złego i pojazd, na którym opierałeś swój biznes odmówi Ci posłuszeństwa, a Ty chwilowo nie masz odpowiedniej ilości wolnych środków, aby kupić nowy?
CZYM JEST LEASING I CZY WARTO GO WYBRAĆ?
Zapewne znasz rozwiązanie jakim jest kredyt. Wystarczy, że przedstawisz w banku odpowiednie dokumenty i zostanie Ci on przyznany. Droga niby prosta, ale niestety tylko w teorii, bo w praktyce cała procedura trwa często kilkanaście dni i wymaga zgromadzenia przez Ciebie sporej ilości dokumentów. Nawet jednak, gdy zdobędziesz wszystkie potrzebne dokumenty gwarancji, że kredyt dostaniesz nikt Ci nie da. Istnieje jednak inne rozwiązanie, które zdecydowanie różni się od kredytu, natomiast tak jak on umożliwi Ci zakup nowego samochodu. Oczywiście wszystko odbywa się na innych warunkach. Mowa tutaj o leasingu, którego popularność wzrasta z każdym rokiem.
Leasing to w założeniu forma dzierżawy, która jest znacznie prostszym rozwiązaniem na finansowanie pojazdów w Twojej firmie niż kredyt. Przede wszystkim dlatego, że leasing nie wymaga wielkich zabezpieczeń, a formalności związane z zawarciem umowy oraz zarejestrowaniem samochodu to nie Twoje zmartwienie – zajmuje się tym firma leasingowa.
Leasing jest to zatem forma umowy cywilnej, którą zawierasz z firmą leasingową. Na mocy tej umowy, firma leasingowa kupuje wyznaczony przez Ciebie samochód, a następnie wypożycza Ci go w zamian za spłacane przez Ciebie raty. W ramach spłacanych rat znajduje się składnik kapitałowy, który ma zwrócić koszt zakupu samochodu firmie leasingowej, a także odsetek, które są jej wynagrodzeniem i zyskiem w tym wypadku.
Leasing w swojej formule bardzo przypomina umowę najmu, z tą jednak różnicą, że przedmiot leasingu po zakończeniu umowy może stać się własnością leasingobiorcy.
Jeśli mowa o leasingu, wyróżniamy jego dwie podstawowe formy:
Leasing operacyjny – swoją popularność zawdzięcza głównie względom podatkowym. Polega on na czasowym przekazaniu przedmiotu leasingu, a czas ten w założeniu jest krótszy, niż okres jego zużycia. Co więcej, leasingobiorca po zakończeniu umowy może wykupić przedmiot leasingu za stosunkowo niewielką cenę. Względy podatkowe, o jakich wspomniałem wcześniej, to przede wszystkim fakt, że raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu. Oznacza to, że czynsz, opłaty wstępne i inne wydatki możemy wliczyć w koszt.
Leasing finansowy – mniej popularna metoda zawarcia umowy. Przy wyborze tej formy przedmiot staje się własnością leasingobiorcy wraz z zapłaceniem ostatniej raty, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie cała rata jest także zaliczana do kosztów, a jedynie jej odsetki. Zaletą tej formy leasingu jest dla wielu przedsiębiorców możliwość amortyzowania leasingowanego przedmiotu oraz dokonywania kosztów odpisu amortyzacyjnego. W praktyce konieczna jest wpłata całego podatku VAT z góry przez leasingobiorcę. Sprawia to, że ta forma jest bardziej popularna wśród bogatszych przedsiębiorstw, które są zdecydowane na zaliczenie przedmiotu leasingu do swojego majątku.
Obie formy różnią się przede wszystkim kwestiami podatkowymi. Do innych różnic zaliczymy minimalny okres trwania umowy oraz wartość wykupu.
Istnieje jednak jeszcze jedna forma leasingu. O jej istnieniu, niestety, wie jeszcze bardzo niski procent potencjalnych Klientów firm leasingowych. Leasing zwrotny, bo o nim mowa, to umowa zakładająca odkupienie przez firmę leasingową samochodu od osoby, której następnie ten samochód będzie wypożyczony na zasadach leasingu. W taki sposób właściciel pojazdu wchodzi nie tylko w posiadanie gotówki ze sprzedaży samochodu, ale nawet pozostaje jego użytkownikiem. Jest to szczególnie atrakcyjna oferta dla wszystkich przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki, jednak nie chcą pozbyć się pojazdów ze swojej firmy.
Co zatem wybrać? Leasing czy kredyt?
Do największych zalet leasingu należy z pewnością niewielka ilość formalności. Firma leasingowa rzadko będzie wymagała od nas, abyśmy prowadzili działalność gospodarczą przez określony czas. Przeciwnie zapewne postąpi bank, dla którego nasze źródło dochodu to podstawowa kwestia. Bank również może wymagać od nas zabezpieczenia na poczet kredytu, którym w przypadku leasingu jest już sam przedmiot umowy.
Istotnym ułatwieniem jest także możliwość elastycznego sporządzenia umowy leasingowej. W drodze porozumienia możemy zadeklarować wysokość rat oraz okres trwania umowy w zależności od sumy wykupu, w przypadku leasingu operacyjnego. W banku natomiast, to my wnioskujemy o kredyt i nie mamy możliwości, w wielu kwestiach, przeciągnąć szali na swoją korzyść, ponieważ bank może odmówić nam kredytu. Banki wymagają zwykle zaświadczenia o dochodach oraz sprawdzają naszą historię kredytową w BIK. Wymaga to niejednokrotnie naszego zachodu w celu uzyskania odpowiednich zaświadczeń. Niejednokrotnie zdarza się, że kredytobiorca już kilka lat wstecz specjalnie buduje swoją historię kredytową w taki sposób, aby później dostać kredyt. To często długotrwałe i trudne zadanie. W przypadku leasingu firmy nie wymagają od nas zaświadczeń oraz nie prowadzą wglądu do BIK. Tak jak wspomniałem wcześniej – zabezpieczeniem jest przede wszystkim samochód, który jest przedmiotem leasingu.
Podatki także przemawiają za leasingiem jako formą finansowania pojazdów w swojej firmie. Suma rat leasingowych i podatku zapłaconego w okresie trwania umowy to z reguły niższy koszt, niż rata kredytu powiększona o odsetki naliczane z tytułu kredytu.
Nie ma się więc co dziwić, że leasing to coraz bardziej popularne narzędzie finansowania zakupu pojazdów wybierane przez przedsiębiorców w naszym kraju. Według statystyk z tego rozwiązania korzysta już niemal 70 % firm działających na rynku, jeżeli bierzemy pod uwagę leasing samochodów osobowych. Warto też zaznaczyć, że przedmiotem leasingu nie musi być jednak tylko samochód. W leasing można wziąć także samochody ciężarowe, maszyny rolnicze, sprzęt specjalistyczny (w tym medyczny, biurowy) oraz wszelkiego rodzaju naczepy, sprzęt pływający oraz skutery i motory. Możliwości więc jest bardzo dużo, a od Ciebie tylko zależy, na co się zdecydujesz. Na pewno warto wziąć umowę leasingową pod uwagę, gdy w Twojej firmie brakuje sprzętu. Ta inwestycja z czasem na pewno się zwróci.
Źródło artykułu Leasing uproszczony